Nem lesz többé állami ünnep Nazarbajev megválasztásának évfordulója Kazahsztánban
Az első elnök, Nurszultan Nazarbajev ünnepnapja ezután csupán jelentős napnak minősül.
Az első elnök, Nurszultan Nazarbajev ünnepnapja ezután csupán jelentős napnak minősül.
Az egykori kazah erős ember véleményét már nem kell többé kikérni sem bel, sem külpolitikai kérdésekben.
Kazahsztán korábbi diktátora először jelent meg a nyilvánosság előtt a tüntetések kirobbanása óta.
Megnyirbálják a Nazarbajev-klán hatalmát.
A lázongások során egyre-másra döntik le a volt diktátor, Nurszultan Nazarbajev szobrait Kazahsztánban, és a külföldi sajtóból az is kiderül, hogy miért. Míg a nép nagy része a megélhetésért küzd, a diktátor családja dúskál a földi javakban: Nurszultan Nazarbajev a francia Riviérán, 28 éves lánya Nagy Britanniában vásárolt be korábban.
Sajtóértesülések szerint az egykor nagy hatalmú politikus Abu-Dzabiba menekült a lányaival.
A rendvédelmi szervek szerint az egyik halottat lefejezték.
Lángba borult a Közép-Ázsia legstabilabb országának tartott Kazahsztán, ahol három nappal ezelőtt azért törtek ki zavargások, mert a hatalmas szénhidrogén-készletekkel rendelkező államban eltörölték az LPG-gáz árát kordában tartó ármaximumot. A tehetetlen Kaszim-Zsomart Tokajev államfő most külső katonai segítséget kért.
Kazahsztánban nem várt fordulatot vett, hogy szabadjára engedték a cseppfolyósított gáz árát. A tiltakozók már Almati repülőterét is elfoglalták.
A 15 egykori köztársaságból a balti államok visszatértek a Nyugathoz, a legtöbb utódállamban viszont önkényuralom lett. Ami a gazdaságot illeti, a digitális éllovas Észtországban tízszer akkora a GDP, mint Tádzsikisztánban.
Nurszultan Nazarbajev is elkapta a vírust, azt állítják, hogy jól van.
A Türk Tanács bakui ülésének emlékezetes momentuma volt, amikor a kormányfő ezt mondta: „Magyarországon vannak kipcsakok, sok magyarban van kipcsak vér, van önkormányzatuk és Nazarbajev elnök úr a mindenkori elnöke a magyar kipcsak törzseknek is.”
Úgy tűnik, hő hatására láthatatlanná váló tintát is bevetettek.
Kaszim-Zsomart Tokajev - a Kazahsztánt a Szovjetunió 1991. évi szétesése óta vezető Nurszultan Nazarbajev kijelölt utóda - nyerte a kazah elnökválasztást a szavazatok 70,8 százalékával a hétfőn közzétett eredmények szerint. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet megfigyelő missziója szerint a szavazást nem lehet tisztességesnek tekinteni.
Mozgásban vannak az egykori Szovjetunió közép-ázsiai tagállamai: Nurszultan Nazarbajev kazah elnök váratlanul lemondott, Iszlam Karimov halála után Üzbegisztán megindult a demokratizálódás felé, és már Tádzsikisztánban is lehet több államfőjelölt.
A kazah parlament szerdán megszavazta, hogy az ország fővárosát, Asztanát ezentúl nevezzék Nurszultannak a köztársaság első elnöke, Nurszultan Nazarbajev tiszteletére.